Další aktuality

NATURE: 07.11. 2016

NATURE: 07.11. 2016

Nové cévy z kmenových buněk

http://www.nature.com/articles/srep35422

Za mnohými degenerativními nemocemi stojí narušené cévy, tedy i přísun živin a kyslíku do tkání, které následkem toho dříve „odumírají“.

Je tedy snaha o to, aby byly případné zaniklé či poškozené cévy opraveny, nahrazeny tak, aby byl průtok krve tkáněmi plně obnoven. Vědci pracují na vytvoření cév malého průměru, a to pomocí buněk hladké svaloviny a endoteliálních buněk, tj. buněk cévní výstelky. Tyto ovšem vytvořili z kmenových buněk získaných z tukové tkáně.

Vnější vrstvu cévy vytvořili z biodegradovatelného materiálu polykaprolaktonu, který osadili buňkami hladké svaloviny a tuto konstrukci stočili kolem silikonové tuby a vystavili stimulaci. Po inkubaci, která trvala 6‒8 týdnů, byl polykaprolakton degradován a silikonová tuba odstraněna. Buňky svaloviny vzniklé z kmenových buněk, které kopírovaly tvar tuby, vytvořily novou cévu, následně se osadila i endotelovými buňkami, aby se vytvořila dvouvrstvá céva. Ukázalo se, že takto připravená céva má biomechanické vlastnosti jako normální lidská velká žíla. Bylo by tedy možné tento produkt použít i v praxi.