
Vlastní kostní dřeň a mezenchymální kmenové buňky jako léčba chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN)
CHOPN je chronické onemocnění plic, které vede k postupnému poklesu funkcí plic, neboť vinou zánětu dochází k poškození plicní tkáně. Pacienti trpí zahleněním, kašlem, dušností, jsou náchylnější k respiračním infekcím atd. Současné léčebné postupy mohou postup nemoci pouze zpomalit, v lepším případě zastavit, nikoli však poškození plic vyléčit. V tom by mohly pomoci kmenové buňky.
V této studii bylo 20 osob se středně těžkou až těžkou formou CHOPN. Pacienti byli rozděleni do čtyř skupin dle způsobu léčby: standardní terapií, buňkami z kostní dřeně, kmenovými buňkami z tukové tkáně (MSC) a kombinací kostní dřeně a MSC.
Pacienti byli sledováni následujících 12 měsíců po léčbě. Aplikace buněk kostní dřeně a MSC nebyla spojená s žádnými nežádoucími účinky. U pacientů, kteří dostali buňky z kostní dřeně, došlo ke zvýšení FEV1 (objem vzduchu, vydechnutý během první sekundy výdechu) a zlepšila se difúzní kapacita plic pro oxid uhelnatý (DLCO). Kombinace kostní dřeně a MSC vedla ke zlepšení DLCO a výměny plynů a pacienti udávali, že se jim zvýšila kvalita života.
Jelikož se studie účastnilo malé množství pacientů, není možné vytvořit jednoznačný závěr. Léčba buňkami se dle této studie jeví bezpečná a může vést ke zlepšení stavu pacientů s CHOPN.
Autologous Infusion of Bone Marrow and Mesenchymal Stromal Cells in Patients with Chronic Obstructive Pulmonary Disease: Phase I Randomized Clinical Trial.
-
23. 04. 2025
Bezpečnost a účinnost kmenových buněk v léčbě cukrovky typu I a II
-
15. 04. 2025
Léčba nehojících se zlomenin kmenovými buňkami
-
15. 04. 2025
Alogenní mezenchymální kmenové buňky v léčbě mírné formy Alzheimerovy nemoci
-
31. 03. 2025
Výsledky léčby autistického dítěte kmenovými buňkami
-
25. 03. 2025
Účinnost a bezpečnost léčby retinitis pigmentosa kmenovými buňkami