Související

Systémové podání autologních mezenchymálních buněk získaných z tukové tkáně pacientů na peritoneální dialýze: proveditelnost a bezpečnost

Systémové podání autologních mezenchymálních buněk získaných z tukové tkáně pacientů na peritoneální dialýze: proveditelnost a bezpečnost

Současné výzkumy a klinické studie dokazují, že mezenchymální kmenové buňky mají široké pole využití. Mohou být i vhodným terapeutickým přístupem k řešení nemocí, jež provází fibrotizační procesy. Podání kmenových buněk je spojené s regenerací fibrotické tkáně.

Autoři se v této studii zaměřili na pacienty, kteří jsou závislí na peritoneální dialýze, která může vést také k peritoneální fibróze.

Jednalo se o studii prospektivní, nerandomizovanou, placebem nekontrolovanou, fáze 1. Účastnilo se jí 9 pacientů se selháním ledvin, kteří byli odkázání na peritoneální dialýzu nejméně dva roky.

Mezenchymální buňky byly extrahovány z tukové tkáně pacientů po lipoaspiraci, zpracovány a dle schématu podány do kubitální žíly.

U pacientů se neobjevily žádné vážnější vedlejší účinky spojené s buněčnou terapií, žádné katétrové komplikace. Bylo hlášeno 14 menších vedlejších reakcí, ty byly self-limitující nebo byly plně odstraněny podpůrnou terapií. U jednoho pacienta se rozvinula epizoda peritonitidy a druhý měl infekci v místě výstupu, ale tyto komplikace není možné připsat terapii kmenovými buňkami. Pomocí PET vyšetření se zjistilo, že došlo ke snížení dialyzát : plasma koncentračního poměru kreatinu D/P Cr = 0,77 vs. 0,73.

Studií se podařilo prokázat, že podání z tukové tkáně získaných mezenchymálních kmenových buněk je bezpečné, proveditelné a má pozitivní dopad na transport solutů při peritoneální dialýze.

Autoři dále počítají s tím, že by byl proveden další krok, fáze 2 klinické studie s větším počtem pacientů, randomizovaná, dvojitě zaslepená placebem kontrolovaná.

Zdroj: Cell Journal