Další aktuality

NATURE: 16. 6. 2015

NATURE: 16. 6. 2015

NATURE: Separace chromozomů v lidských oocytech

"Buněčné mechanismy, které umožňují oddělení chromozomů, jsou u lidských vajíček velmi nestabilní. To způsobuje, že vajíčka jsou náchylná k špatnému rozdělení chromozomů, a tím dochází ke chromozomálním abnormitám, které mohou vyústit v potrat či genetické nemoci.


Když se buňky dělí, aby se vytvořila vajíčka či spermie, chromozomové páry se oddělují díky vřetenovitému buněčnému aparátu. Nejvíce defektů se objevuje v průběhu meiózy. Aby se z oocytu stalo vajíčko, je nutné dělení a snížení počtu chromozomů na polovinu, pokud dojde k chybě, dojde po fertilizaci ke špatnému vývoji embrya.
Vědecká skupina Meliny Schuh se věnuje problematice separace chromozomů v lidských oocytech, a to díky spolupráci s fertilizační klinikou. Pomocí mRNA kódující fluorescenční barvivo vpravené do oocytů sledují oddělení chromozomů, a tedy i chyby v tomto procesu.


Lidské oocyty nemají centromery, které by organizovaly meiotické vřeténko je to v ostatních typech buněk. Oocyty tak využívají přímo chromozomy k vytvoření jejich meiotického vřeténky. Jeho sestavení trvá poměrně dlouhou dobu a je velmi nestabilní a vznikají abnormální kontakty mezi chromozomy, což má za následek špatné rozdělení chromozomů do dceřiných buněk.
Tento výzkum přináší poznatky o meióze, které mohou být dále využity i v klinické praxi, ke zlepšení možností oplodnění...."

http://www.nature.com/nature/journal/v522/n7555/full/522130c.html