Související

Mezenchymální kmenové buňky proti astmatu

Mezenchymální kmenové buňky proti astmatu

Astma je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest, které nejčastěji vzniká na podkladě hypersenzitivní reakce. V této studii autoři na myším modelu sledovali účinnost a princip působení mezenchymálních kmenových a indukovaných kmenových buněk (iPSC-MSC) na průběh astmatu.

Oba typy lidských buněk byly transplantovány myším senzitizovaným na ovalbumin (OVA), a to před či v průběhu vystavení alergenu. Sledovala se reaktivita dýchacích cest, koncentrace cytokinů, infiltrace tkáně atd.

Pomocí imunohistochemických barvení se ukázalo, že vystavení OVA vede k zánětlivé infiltraci plicní tkáně, hyperplazii pohárkových buněk a peribronchiální tkáně. Léčba kmenovými buňkami výrazně snižuje zánět v dolních cestách dýchacích a redukuje hyperplazii pohárkových buněk.

Při podání kmenových buněk před senzitizací vede k omezení rozvoje zánětu.

Výsledky bronchoalveolární laváže ukázaly, že OVA-indukovaný chronický alergický zánět je redukován, neboť se snížila koncentrace eozinofilů a Th2 cytokinů (IL-13, IL-4) v porovnání s myšmi, u kterých astma nebylo léčeno.

iPSC-MSC také zabránily remodelaci dýchacích cest. Snížila se produkce kolagenu.

Tyto jevy jsou dány ovlivněním osy TGF beta1-Smad2/Smad3.

Studie tedy demonstruje, že iPSC-MSC jsou schopné působit jako prevence chronického alergického zánětu a mají terapeutický potenciál.

Zdroj: Molecular Immunology