
Metaanalýza studií na téma léčby poškození míchy kmenovými buňkami
Poškození míchy je většinou nevratný stav. Jeho projevy jsou různé, záleží na míře a hlavně umístění poranění. Objevují se poruchy čití a pohyblivosti. Proběhlo mnoho studií, v nichž lékaři využili k léčbě pacientů kmenové buňky. Autoři této metaanalýzy vybrali studie, které splňují přísná kritéria, a vyhodnotili jejich výsledky. Jednalo se o devět studií, kterých se zúčastnilo 328 pacientů s poškozenou míchou. Hodnotila se míra změny stavu pacientů před a po transplantaci kmenových buněk a změny stavu pacientů, kteří podstupovali standardní terapii. Čití i pohybové funkce se výrazně zlepšily u pacientů, kterým byly podány kmenové buňky, a to více než 6×. Došlo u nich také ke zlepšení funkcí močového měchýře, tedy i vylučování a udržení moči, a to i u pacientů s vážným/kompletním poškozením míchy.
Nejčastější komplikací po transplantaci kmenových buněk byla teplota, která měla přechodný charakter, tj. brzy odezněla.
Vyhodnocení výsledků vybraných studií ukazuje, že aplikace kmenových buněk pacientům s poraněním míchy může vést k obnově míšních funkcí. Roli v úspěšnosti léčby hraje jak počet podaných buněk, tak jejich typ (např. kmenové buňky z kostní dřeně vs. mononukleáry z kostní dřeně, popř. jejich kombinace). Léčba navíc nebyla zatížena výraznými nežádoucími účinky.
DH 29.12.2021
Evaluation of the Clinical Efficacy of Stem Cell Transplantation in the Treatment of Spinal Cord Injury: A Systematic Review and Meta-analysis.
https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/09636897211067804
-
23. 04. 2025
Bezpečnost a účinnost kmenových buněk v léčbě cukrovky typu I a II
-
15. 04. 2025
Léčba nehojících se zlomenin kmenovými buňkami
-
15. 04. 2025
Alogenní mezenchymální kmenové buňky v léčbě mírné formy Alzheimerovy nemoci
-
31. 03. 2025
Výsledky léčby autistického dítěte kmenovými buňkami
-
25. 03. 2025
Účinnost a bezpečnost léčby retinitis pigmentosa kmenovými buňkami