Stimulace vlastních kmenových buněk pro rychlejší hojení
V každém organismu a jeho orgánech se nacházejí kmenové buňky v klidovém stavu, díky nimž jejich aktivaci dochází k regeneraci poškozené tkáně v případě poškození. Je možné urychlit a posílit tyto hojivé procesy v těle?
Autoři studie zkusili urychlit hojení tím, že před poškozením organismu, např. před operací, aktivovali, uvedli do stavu pohotovosti kmenové buňky pacienta.
Když hledali signál, který zalarmuje kmenové buňky, využili myši. Myším bez poranění vpíchli krev od poraněných myší, což vedlo k zalarmování kmenových buněk u neporaněných myší. Kmenové buňky byly připravené „hojit“ poškození. Do tohoto stavu se dostávají kmenové buňky díky enzymu, který se jmenuje aktivátor hepatocytárního růstového faktoru (HGFA). Při normálních podmínkách je tento enzym v krevním oběhu neaktivní, ale poranění jej aktivuje, a tento aktivní enzym pak působí i na kmenové buňky.
V další fázi pokusu vpíchli myším aktivovaný HGFA a pár dní na to byly tyto myši poraněny, buď to bylo kožní, nebo svalové poranění. Pokud měly myší v sobě aktivní HGFA, došlo k urychlení hojení poranění, v případě porušení pokožky došlo i k rychlejšímu osrstění.
Díky této znalosti a možnosti podpoření vlastních sebeobnovovacích mechanismů by se mohlo urychlit hojení i u lidí, např. po operacích, úrazech atd.
http://stemcell.usc.edu/2017/04/18/alerting-stem-cells-to-hurry-up-and-heal/
-
18. 12. 2024
Léčba ulcerózní kolitidy kmenovými buňkami
-
18. 12. 2024
Bezpečnost a účinnost kmenových buněk v léčbě poškození srdce
-
03. 12. 2024
Léčba osteoartritidy kmenovými buňkami je bezpečná
-
28. 11. 2024
Rychlá úleva od bolesti u osteoartritidy díky podání kmenových buněk
-
22. 11. 2024
Kmenové buňky v léčbě žilních vředů dolních končetin